Kam za športom? Bojové športy v Banskej Bystrici

Predstavujeme Vám novú sériu článkov s tipmi KAM ZA ŠPORTOM v našom meste. Dnes sa budeme venovať bojovým športom, ktoré sú v dnešnej dobe stále viac a viac populárnejšie. V Banskej Bystrici je viacero klubov, ktoré sa venujú bojovým športom a vy si môžete vybrať kam si ísť zašportovať. Prinášame Vám stručný prehľad.

Šport Zóna

Ide o multifunkčné tréningové centrum, ktoré sa nachádza na Rudohorskej ulici v Sásovej v zrekonštruovaných priestorch bývalej sásovskej pošty. Pod vedením profesionálnych trénerov sa môžete naučiť viaceré bojové športy ako napr.: box, thai box, karate, jiu jitsu ale aj čo raz viac populárne MMA. Takisto sa môžete naučiť aj základy sebaobrany Wing Tsun. Ak máte záujem sú pre Vás pripravené skupinové ale aj individuálne tréningy. Hlavnou postavou tohto gymu je samozrejme bystrický rodák a niekoľko násobný majster sveta Vladimír ,,Dracula,, Moravčík.

Na svoje si prídu nielen muži, ale aj ženy a samozrejme aj najmenší. Cena vstupného je pre študenta 4 eurá a pre dospelú osobu 5 eur. Najmenší (do 12r.) majú vstup za 3eurá. Samozrejmosťou je aj členské predplatné, ktoré vám bližšie vysvetlia priamo v šport zóne.

Zatrénovať si môžete kedykoľvek Vám to vyhovuje podľa aktuálneho rozpisu. Klubovú príslušnosť neriešia. Ak chcete vedieť kedy máte prísť na tréning, tak aktuálny rozpis tréningov nájdete TU.

zdroj: www.sportzonabb.sk

Erawan Gym

Klub thajského boxu, MMA a BJJ tak to je Erawan Gym. Sídli v sásovej na základnej škole Magurská. Jeho zakladateľka je Tereza Rumanovská, ktorá sa venuje Muay Thai a v klube pôsobí ako certifikovaná trénerka. Založila ho v roku 2011.

V dnešnej dobe môžete trénovať v tomto gyme  MMA, Muay thai, Brazílske Jiu Jitsu a Ruskú systemu. Jeho členovia sa pravidelne zúčastňujú viacerých súťaží, už v roku 2013 klub vychoval majstra a vicemajstra SR v MMA.

Hlavným certifikovaným MMA trénerom pod zväzom SZMMA je Róbert Výboštek, ktorý má skúsenosti zo zahraničných kempov a je držiteľom titulu majstra Slovenska v prvej MMA lige na SR.

Tréningy BJJ- Brazílske Jiu Jitsu boj na zemi, kde sa pokúšame súpera ukončiť  páčením, škrtením alebo vyčerpaním oponenta dominantnou pozíciou, kde sa už nevládze brániť, prebiehajú pod vedením Pavla Danga – fialový opasok, zverenec Štefana Hupku, prvého držiteľa čierneho opasku na Slovensku.

Systema je rozsiahly, voľný štýl boja. Nemá striktné techniky ale využíva princípy a intuitívne pohyby na obranu aj útok. Pracuje na principe uvoľnenia tela a mysle, na sile utočníka a jeho úmysloch. Systema nieje šport a cvičí sa pre zdravé telo a dušu alebo ako sebaobranný systém. Tréningy sú vedené certifikovaným inštruktorom systemy a akreditovaným inštruktorom sebaobrany Tomášom Mydlom.

Ak máte záujem profesionálni tréneri odovzdajú svoje skúsenosti či už mužom, ženám aj najmenším. Tréningy môžete absolvovať celoročne a to skupinové alebo aj individuálne  pod vedením trénerov. Cena tréningu je od 2,5 do 5 eur v závislosti od výberu skupinového tréningu. Viac informácii nájdete TU. 

zdroj: www.erawangym.sk

Fire Gym

Športový klub Thajského boxu Firegym Banská Bystrica bol založený v roku 1999, aj keď fungoval už od roku 1995 pod názvom kickbox klub Leopard. Dnes sídli v Medenom Hámri hneď vedľa fitness centra Megagym.

Od svojho založenia sa klub pod vedením trénera Martina Beláka venuje výchove amatérskych aj profesionálnych bojovníkov v Thajskom boxe, ale vedie aj tréningy pre ženy, deti a širokú verejnosť. Za dlhoročnú históriu existencie klubu ich členovia dosiahli významné úspechy a zapísali sa medzi svetovo známe tváre tohto športu. Medzi najznámejších odchovancov patria napr. Vladimír Konský, Ján Mazúr, Vladimír Moravčík, Rudolf Ďurica, Peter Baran a mnohí ďalší.

V súčasnosti poskytujú tréningy Thajského boxu, boxu a MMA nielen pre zápasníkov, ale aj pre úplných začiatočníkov a širokú verejnosť.

Ceny vstupného a aktuálny rozpis tréningov nájdete na facebook stránke klubu TU.

zdroj: www.facebook.com/firegymmuaythaicamp

Grappling Sásová

Čo je grappling? Grappling je moderný druh zápasenia, ktorý by sa dal zjednodušene opísať ako zápas bez úderov. Cieľom grapplingu je prenesenie boja na zem a donútenie súpera vzdať sa, použitím najrôznejších pák a škrtení, tzv. submissions. Práve vďaka tomuto sa grappling uplatňuje aj v zápasoch MMA, zmiešaných bojových umení, kde sa bez kvalitnej grapplerskej prípravy dnes už nezaobídete.
Grappling využíva techniky z rôznych bojových športov, ako napríklad judo, wrestling, brazílske jiu-jitsu, sambo, grécko-rímske zápasenie …
Bojové športy sú výbornou prípravou aj pre športovcov, či už rekreačných alebo profesionálnych.

Tréningy v Grappling Sásová sú zamerané najmä pre začiatočníkov, takže sa nemusíte báť a príďte si vyskúšať niečo nové. Zatrénovať si môžete prísť na Tatranskú ulicu 10 v bývalej základnej škole. Tréning stoji 5eur. Rozpis tréningov je denne aktualizovaný TU.

zdroj: www.facebook.com/Grappling-Sásová-Banská-Bystrica

Krav Maga BB

Krav Maga je založená na intuitívnych ľudských reakciách v stresujúcej bojovej situácii a je vďaka tomu prirodzene zapamätateľná k čomu prispievajú aj spôsoby tréningu a dôkladná postupná výučba, ktorá je koncipovaná pre žiakov rôzneho veku, pohlavia i fyzických síl.

Cieľom tohto systému je naučiť každého bez ohľadu na tieto predpoklady obranu proti najrôznejším druhom útoku založenom na reálnych situáciách. Okrem  metód obrany proti jednotlivým útokom je súčasťou výučby aj tréning celkovej fyzickej kondície, povedomie o okolí, obrany v rôznych typoch prostredí, rýchlosti reakcie v stresovej situácii a v neposlednom rade vyhýbanie sa konfliktom.

Ide o sebaobranný systém, nie bojový šport. Od nich sa líši tým, že tu nejde o dodržiavanie daných pravidiel, ale efektívnu obranu proti útoku tak, ako by mohol prebiehať v skutočnosti.

Tréningy Krav Maga sú určené pre každého kto dovŕšil vek 18 rokov a však je možné ich absolvovať už vo veku 15 rokov s povolením poručníka (rodiča). Tréningy sú zamerané ako na fyzickú tak aj na psychickú odolnosť. Tréningy sú skupinové, prípadne je možnosť individuálneho tréningu. Trénuje sa v Banskej Bystrici aj vo Zvolene.

Tréning prebieha pod taktovkou trénera Jána Zorvana, držiteľom G5 technického stupňa Krav Magy. Sám vlastní mnoho certifikátov z inštruktorských kurzov a seminárov, ktoré aplikuje do tréningových plánov ako súčasť zdokonaľovania sa v obore.  

Cena za jednorázový vstup je 5 eur. Tiež je možnosť kúpy permamentiek rôzneho druhu, v závislosti od toho, ako intenzívne plánujete trénovať. Rozpis tréningov, ako aj iné užitočné informácie o Krav Mage môžete nájsť TU.

zdroj: www.kravmagabb.sk

Každý z klubov a gymov má niečo špecifické a je na vás, ktorý si vyberiete. Nezáleží na tom či chcete športovať pre zdravie alebo sa chcete stať profesionálom. Dôležité je začať. Profesionálni tréneri v kluboch vám určite radi poradia ako na to.

Poznáte ešte iné športoviská v BB a okolí, kde sa trénujú bojové športy? Povedzte nám o nich.

Komentáre
.featured-search .search, .finder-search .tab-content .form-group .button-2, .lmb-calltoaction>a { background: #ff0000;}