Rozmýšľate kam vziať návštevu alebo sami rozmýšľate, kam zájsť cez voľný deň? Prinášame Vám sériu článkov o miestach, ktoré stoja za to.

Kalvária Banská Bystrica

Kalvária vznikla približne v polovici 17. storočia.  Nachádza sa na úpätí Urpína a prístup je takmer priamo z centra. Kalvária sa skladá z 8 kaplniek krížovej cesty, ktorú lemuje lipová alej a kaplnky Sv. kríža. Keďže sa nachádza na vrchu Urpín, prechádzka bude nie len kultúrno náboženská, ale môžete si vychutnať aj malebnú prírodu. Určite je to výnimočné miesto a je naozaj vyhľadávané najmä na nedeľné prechádzky po dobrom obede.

Múzeum SNP – Múzeum Slovenského národného povstania

Naše múzeum je unikátna budova, o ktorú sa postaral architekt Dušan Kuzma. Nachádza sa u nás už od roku 1969, kedy bolo múzeum dokončené.  Situované je tak, že prepája starú a novú časť mesta. Určite je načo pozerať zvonku aj zvnútra. Zaujímavosť zo stavby pamätníka je určite to, že museli odstrániť časť Kapitulskej a celé 2  ďalšie ulice. Okrem stálej expozície sa v areáli nachádza aj Skanzen ťažkej bojovej techniky a lietadlo Li-2. V skanzene sa nachádza bojová technika česko-slovenska, nemecká a sovietska ťažká technika. 

V múzeu otvorili aj najmodernejšiu digitálnu výstavu na Slovensku, čím je jedinečné v celej Európe. Výstava pozostáva zo 16 videí.  Dokonca v interaktívnej časti si môžete vyskúšať aké je to byť vo vojnovom zákope. Zažiť a vidieť tu môžete ďaleko viac. Určite naše skvostné múzeum odporúčame. 

Areál je otvorený pre verejnosť počas celého roka

Otváracie hodiny:   

Máj až September:  9:00-18:00, 

Október – Apríl:        9:00-16:00.

Historické centrum Banskej Bystrice

Medzi najzaujímavejšie miesta, ktoré môžete navštíviť, odporúčame historické centrum a pešiu zónu. Čo môžete vidieť počas prechádzky mestom a určite stojí za zmienku je: 

  • Námestie Slovenského národného povstania,
  • Kamenná fontána,
  • Barbakan, 
  • Radnica,
  • Budova NBS,
  • Benického dom, 
  • Katedrála sv. Františka Xaverského,
  • Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

 

To všetko a ešte viac nájdete v našom meste. Okrem historických budov, ktoré sú takmer na každom kroku sa tam nachádza aj mnoho reštaurácií a kaviarní.

Hodinová veža

Do pozornosti, by sme radi dali aj Hodinovú vežu, taktiež známu ako šikmá veža. Nachádza sa priamo na námestí a je z nej nádherný výhľad na panorámu mesta. Na samotnú rozhľadňu Vás dovedie 101 schodov. Prívlastok šikmá si zaslúžila tým, že aktuálne je až 68 cm v odchýlke

Otváracie hodiny:

v mesiacoch Máj a Jún:      pondelok – nedeľa 13.00 – 19.00,

v mesiacoch Júl a August: pondelok – štvrtok 10.00 – 19.00 

                                                  piatok 10.00 – 21.00 

                                                  sobota – nedeľa  10.00 – 19.00,

v mesiacoch September – December:  pondelok – nedeľa 11.00 – 17.00.

VIA FERRATA + MOST (Skalka)

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza Skalka. Skalka potvrdzuje, že okolie nášho mesta je naozaj krásne. Ak máte záujem o trochu adrenalínu, ferrata je to pravé. Ide o najťažšiu ferratu na Slovensku. Čaká Vás 420 m lán a výška skalných ciest je 80 m. Cestu si môžete zvoliť podľa náročnosti, na ktorú si trúfate. Pre rodičov s deťmi je dostupná aj krátka via ferrata na skale Jánošíková diera

Pre horolezcov sú dostupné aj boulderové steny s rôznymi obtiažnosťami. 

Na Skalke nájdete aj najdlhší visutý ferratový most na Slovensku. Je dlhý 78 m. V niektorých miestach je až 45 m vysoký nad terénom. Nachádzajú sa tam aj iné atrakcie. 

Via ferratu môžete prejsť len so zapožičaným výstrojom. Ten Vám poskytnú v Relax centre na Skalke. 

Autor titulnej fotografie: Bohuš Urblík

Komentáre
.featured-search .search, .finder-search .tab-content .form-group .button-2, .lmb-calltoaction>a { background: #ff0000;}