Kam na prechádzku v BB? Šachtičky a Pánsky diel

Ďalšie obľúbené miesto na prechádzky sú Šachtičky, najviac určite známe pre obyvateľov Sásovej. Avšak, je jasné, že každý Bystričan toto miesto pozná.

Areál sa nachádza na území obcí Selce a Špania Dolina na úbočiach kopca Pánsky diel. Prístup je autom po asfaltovej ceste priamo k hotelu šachtičky, prípadne sú k dispozícii rôzne turistické trasy.

V areáli okolo hotela je lyžiarske stredisko, samozrejme možnosť ubytovania, jazda na koni pre deti, ako aj detské ihrisko, či výhliadková veža a zvieratká. Výdatne sa môžete najesť v kolibe, ale aj hotelovej reštaurácii.

Z areálu Šachtičiek je krásna nenáročná prechádzka cez Pánsky diel. Cesta vedie poza zjazdovku a na konci menšieho výstupu sa dostanete na vrch lyžiarkseho vleku. Pánsky diel je 1100 m.n.m. Mnoho fotografov má toto miesto veľmi rado práve kvôli krásnemu výhľadu. Pánsky diel dotvára celkovú scenériu Banskej Bystrice. V dávnej minulosti išlo o veľmi dôležité medeno rudné nálezisko. Celkovo táto oblasť bola významná pre baníctvo, vrátane Španej doliny.

Ak sa rozhodnete prejsť pešo už zo Sásovej. Turistický chodník začína na konečnej zastávke na Pieninskej ulici. Trasa je značená modrou. Cesta zo Sásovej je spojená aj s náučným chodníkom. Čiže tam nájdete informačné tabule, ktoré Vám prezradia niečo zaujímavé z histórie, či prírodné zaujímavosti. Túto trasu zvládnete s prehľadom v každom veku. Náučný chodník odporúčame určite napríklad aj na školský výlet pre základné školy.

Na záver si ešte pripomenieme jazierko pod Šachtičkami.  Nachádza sa na pravej strane pod areálom, ako idete po asfaltovej ceste. V lete sa môžete osviežiť a oddýchnuť si pri vode. Okúpať sa môžete aj s Vašimi psíkmi, ktorých chladná voda v horúčavách určite poteší. V zime tam často stretnete aj otužilcov.

Autor: Veronika V.

Máte radšej Šachtičky v lete alebo v zime? 🙂 Napíšte nám do komentára. 🙂 

Komentáre
.featured-search .search, .finder-search .tab-content .form-group .button-2, .lmb-calltoaction>a { background: #ff0000;}