Kam na prechádzku v BB? Banskobystrická Hvezdáreň

V dnešnom článku sa budeme venovať ďalšiemu skvelému miestu na výlet v Banskej Bystrici. Určite väčšina z nás už bola na našej Bystrickej Hvezdárni. Avšak, nie každý o nej niečo zaujímavé pozná. 

Jedny z prvých zmienok sú už z roku 1584, kedy bola juhovýchodne od Banskej Bystrice vybudovaná strážna veža. Bol to výstražný systém pri okupácii. Neskôr ju pred zničením zachránilo prerobenie na ľudovú hvezdáreň. 

V roku 1855 sa uskutočnili prvé meteorologické a astronomické pozorovania a začali merania vydávať tlačenou formou. 

O takmer 100 rokov neskôr vznikol u nás prvý astronomický krúžok pri gymnáziu Andreja Sládkoviča. Členovia krúžku pozorovali meteory, planéty, kométy a všetko ostatné, čo bolo možné v tej dobe pozorovať. Niektoré pracovné výsledky boli publikované aj v Českej republike. 

Druhý astronomický krúžok bol založený pri Smrečine. Zakladetelia boli traja a v mechanickej dielni vytvorili svoj astronomický dalekohľad. Toto odvetvie bolo zaujímavé aj pre vtedajšie Ministerstvo školstva a osvety. Ministerstvo podporovalo krúžok bezplatnou literatúrou a s prestávkami fungovali do roku 1972.

Medzičasom vznikol aj tretí krúžok a sídlil vo Vyššej pedagogickej škole. Cieľom zakladateľov bolo vybudovať Ľudovú hvezdáreň.  Pôvodne mala sídliť hvezdáreň na Graniari. Avšak táto stavba nebola povolená a tak hľadali iné miesto. Rozhodli sa nakoniec pre Vartovku a zrekonštruovali schátralú strážnu vežu.  Rekonštrukcia trvala približne 3 roky a ako novinku získala hvezdáreň ďalekohľad – Coudé refraktor. V roku 1961 vznikla samotná hvezdáreň. O rok neskôr krúžok zanikol, ale niektorí členovia ostali novej hvezdárni verní. 

V máji v roku 1961 bolo slávnostné otvorenie objektu na Vartovke. Ešte v ten istý mesiac odbor školstva a kultúry pridelil hvezdárni celokrajskú odborne – metodickú pôsobnosť. Vo hvezdárni pracovali 2 fyzičky, ktoré naďalej pracovali na výstavbe a rozvoji. Elektrický prúd bol zavedený 2 roky po výstavbe a o rok neskôr vybudovali chatku, ktorá je súčasťou hvezdárne.

Rokom 1972 vznikla Krajská hvezdáreň s odborno-metodickou pôsobnosťou pre Stredoslovenský kraj. V tomto období pokračovala intenzívna dostavba Vartovky. Pribudlo schodisko veže a ďalšie 2 miestnosti. Hvezdáreň sa stávala viac populárnejšou a zvýšenie návštevnosti, zapríčinilo potrebu viacerých zamestnancov. Tento jav dopomohol k rozvoju hvezdárne k ďalším úpravám a neskôr sa prerobila chatka na prednáškovú miestnosť a pristavili ďalšie dve prevádzkové. Nachádzala sa tam aj premietacia kabína a vybudovali terasu pre návštevníkov. V nasledujúcich rokoch naďalej pretrvával rozvoj a výstavba v rámci areálu hvezdárne. Po roku 1985 bol areál rozsiahlejší a vybudované boli dielňe, ubytovacie priestory, knižnica, sklad a terasa na pozorovanie. 

V roku 1991 prevzalo správu hvezdárne MK Slovenskej republiky. Prebehla už 4-tá rekonštrukcia a z pôvodných miestností vznikol sklad a predajňa astronomických a materiálov. Presunieme sa o niekoľko rokov neskôr, kedy začali stavbu druhej kupole. Hvezdáreň začala aj spoluprácu s inými mestami. Počas neskorších rokov ešte dochádzalo k zmenám v rámci zriaďovateľov a štatútu hvezdárne, čo jej činnosť neovplyvňovalo.

Keď už vieme niečo zaujímavé o hvezdárni, vráťme sa k prechádzke. Priamo k hvezdárni vedie niekoľko trás. Cesta je sprevádzaná turistickými značkami a tak sa nestratíte. V areáli je vybudované príjemné posedenie aj s ohniskom.

Počas cesty môžete prejsť aj Náučným chodníkom, o tom si niečo bližšie povieme nabudúce. Začať teda môžete napríklad cez serpentíny pri malej vlakovej stanici (značenie modrý turistický chodník).Prípadne z Uhliska a trasa je značená belasými hviezdičkami. Tento výlet si určite užijú všetky vekové kategórie.

Autor: Veronika. V

Napíšte nám do komentára, či ste už sledovali nočnú oblohu z hvezdárne. 🙂 

Komentáre
.featured-search .search, .finder-search .tab-content .form-group .button-2, .lmb-calltoaction>a { background: #ff0000;}